Until Dawn
IGN.hu 85
gamer365.hu 80
gamestar.hu 83
pscommunity.hu 0
gamechannel.hu 70
gamekapocs.hu 80
thegeek.hu 86
pcguru.hu 91
ipon.hu 83
gamepod.hu 91
widescreen.hu 0

Tinihorrorokhoz hasonló helyzetet vázol a Supermassive Games eredetileg PlayStation 3-ra készült, majd PlayStation 4-es sikercímmé avanzsálódott interaktív horrorjátéka

Értékelés Értékelés: 83.2% 83.2

Until Dawn

  • Megjelenési dátum: 2015.08.28.
  • Kiadó: Sony Computer Entertainment
  • Fejlesztő: Supermassive Games
  • Stílus: túlélő horror, kalandjáték

  • Normál nehézségi szinten: 10 óra
  • Extrákkal történő végigjátszás: 18 óra
    • Tökéletes B-horror hangulat, ennek megfelelő körítéssel, karakterekkel és történettel.
    • Kiválóan modellezett szereplők, részletes arcokkal és animációkkal.
    • Sok elágazási lehetőség a sztoriban.
    • Rendszeresen szaggat.
    • Néhány unalmasabb rész.
    • A végét talán már egy kicsit túltolták...

    Az Until Dawn bugyuta tinihorrorként indul, ám végül egy rendkívül izgalmas és hátborzongató drámaként teljesedik ki, melyet remekül visznek el a hátukon a hatásos fordulatok, a hátborzongató háttértörténet, valamint a minden szempontból élethűen megformált karakterek. A játék komplikált döntési hálója számos eltérő végkifejletet eredményezhet a szereplők végső sorsát illetően, így semmiképp sem mondható egyszeri élménynek – elvégre kizárólag rajtad múlik, hogy a nyolc fiatal közül végül hányan érik meg a reggelt… Tovább a cikkhez…
    78bb60d04276b735f7d354597f5ac473e3fbaa9b_full.jpg

    gamer365.hu

    Értékeljetek ti is!
    0/100 értékelés

    Újabb videojáték, ami hihetetlenül erős érv a PS4 mellett. A Bloodborne nagyszerű akciójeleneteivel, horrorisztikus hatásaival és nyomasztó hangulatával remekelt, míg az Until Dawn bemutatja az elmúlt évtizedek legjobb horrorfilmes elemeit, ehhez pedig egy a káoszelméletből táplálkozó rendszert vesz alapul. Döntéseink sok mindent befolyásolnak az egybefüggő 10 epizód alatt, a karakterek és dialógusok, a remekül megkomponált jelenetek pedig igazán élvezetessé teszik az összképet a kisebb hibák ellenére is. Tovább a cikkhez…
    index.png

    IGN.hu

    Mindent összegezve az Until Dawn – nagy meglepetésemre – határozottan tetszett. A B-kategóriás felütés miatt nem gondoltam volna, hogy végig élvezni fogom, de a sztori kerek volt, az animációk és a színészek alakítása kielégítő, és még az olcsó jump scare-eket is meg tudtam bocsátani a csavarok, a tényleg súlyos döntések, és néhány tényleg parás rész miatt (azért, mint mondtam, aki Outlast- vagy Amnesia-szintű rettegést vár, csalódni fog, de egy tinihorrornál ez épp elég). Az első végigjátszás után csak arra tudtam gondolni, vajon ha ezt vagy azt másképp csináltam volna, hogy alakult volna a történet. A kezdet és a vég alighanem mindig ugyanaz – de ami közben történik, az többféleképp változhat, és lehet, hogy ha merünk meggondolatlanok lenni, valami nagy meglepetés vár ránk. Tovább a cikkhez…
    images.jpg

    gamestar.hu

    Ha nem is film, de az Until Dawn mindenképpen az év tinihorrorja, ami mindent megad a stílus kedvelőinek, sőt be is vonja őket a történet alakulásába és alakításába. A srácok menők és jópofák, a lányok szépek és feszül a fenekükön a farmer vagy a cicanadrág, a rémület pedig egyre inkább eluralkodik az eleinte viccelődő, majd egyre jobban rettegő társaságon, ahogy haladunk előre, miközben az eleinte nem annyira szimpatikus szereplőket is mindinkább megszeretjük (az első elvesztését még a program számlájára írjuk, aztán a másodiknál rájövünk, hogy mennyire fontosak a döntéseink, életük pedig csak rajtunk múlik). Ezzel válik nagyszerű és szinte kihagyhatatlan egésszé a program, ami újabb érv a konzol megvásárlása mellett. Tovább a cikkhez…
    1200x630wa.png

    pcguru.hu

    Szóval egyáltalán nem rossz az Until Dawn, sőt, van olyan rész, amiben ki is emelkedik a középmezőny posványából. Ugyanakkor azt sem lehet rá mondani, hogy agyonver mindent, mert azért elég sok hibája van, a grafikai bugoktól kezdve az idegesítő irányításon át a történet nevetséges, utolsó harmadáig. Miss Panettiere nyilván nagyon sokat dob az egészen, meg jó a feszes poligon lábakat bámulni, ugyanakkor lehetett volna sokkal jobb is az egész.
    Így azt kell mondanom, hogy az Until Dawn egy érdekes, mintsem jó játék. Ha kedveled a műfajt, akkor mindenképp tegyél vele egy próbát, viszont amennyiben már a Beyond is kifogott rajtad, akkor várj vele egy kicsit, vagy próbáld ki valahol előtte. Én szóltam! Tovább a cikkhez…
    Thegamech2phil.jpg

    gamechannel.hu

    Az Until Dawn végső soron egy jól megírt, sokszor egészen okos, a feszültséget jól gerjesztő és adagoló játék. Története rendelkezik egy megfelelően kialakított ívvel, és ugyan néha akadnak unalmasabb szekciók, azért többé-kevésbé végig le tudott kötni. Ezzel együtt bármilyen nagyköltségvetésű, profi munka is, és bármennyire is ajánlom minden PS4-tulajdonosnak, hogy legalább egyszer tolja végig, én személy szerint soha nem fizetnék 18 ezer forintot egy sétáló-szimulátorért. Tovább a cikkhez…
    unnamed.jpg

    gamekapocs.hu

    Ugyanakkor a játék eleje a rengeteg tinihorror klisé miatt másodszorra már annyira nem izgalmas. Mike-al és Jess-el ismét bejárni az erdőt, hogy egy jót dugjanak majd a messzi kabinban szintén nem túlzottan érdekfeszítő – különösen annak tükrében, hogy jól tudjuk, mi fog majd történni. Mindez igaz egyébként a drámai eseményeket megelőző átvezető jelenetekre is. A Dr. Hill jelenetek – melyek elsőre tényleg hatásosan hátborzongatóak – ugyan részben megváltoznak a második végigjátszásra, de azért annyira nem izgalmasak, hogy a tíz körmünket lerágjuk – még akkor sem, ha Peter Stormare egyébként zseniális a bekattant doki szerepében.
    Mindent összevéve az Until Dawn tényleg ütős horror-kaland – különösen azoknak, akik bírják a Telltale kalandokat, általában véve kidolgozottabb történettel, sokkal szebb grafikával és tényleg hátborzongató horror hangulattal. Csak egyet ne felejts el: ha este elkezded a játékot, hajnalig ne hagyd abba! Tovább a cikkhez…
    theGeek-2.png

    thegeek.hu

    Egy dolog zavart igazán a játékban, ez pedig fényforrás (pl.: zseblámpa) irányítása. Az volt vele a gond, hogy a viszonyítási pont a karakter volt a mozgatásánál, nem pedig az aktuális kameranézet, így szinte soha nem sikerült elsőre oda irányítanom a fényt, ahova akartam, ami kissé bosszantó volt, de nagyjából ennyi. Ezen túl azt kell, hogy mondjam, hogy roppant mód élveztem a játékot. A sztori és a szereplők frontján sokkal jobbat hozott a vártnál. Amikor megtudtam, hogy gimisek lesznek benne a főszereplők, számítottam arra, hogy bizony lesznek benne sztereotípiák, de ebben a műfajban ez elkerülhetetlen, az Until Dawn pedig kihozta a maximumot amit ki lehetett egy ilyen alaphelyzetből. A rendezés remek volt, nagyon jól váltakoztak egymás után az egyes jelenetek/szereplők, röviden műfaji klasszikus született. Tovább a cikkhez…
    5d1c8049068f0logo-500-500.jpg

    ipon.hu

    Hogy aztán tényleg hányszor van majd kedve egyeseknek végigzongorázni mindent, mert azért egy idő után meg lehet unni a hosszú átvezetéseket, az nagyszerű kérdés, mindenesetre elsőre és másodjára még ugyanolyan lelkesedéssel lehet megragadni a kontrollert. Az eleje és a vége mindenesetre aligha hiszem, hogy sokat változna, de az már eleve jó érzés, ha valakit több epizódon keresztül meg tudunk menteni, más tárgyakat észrevenni vele, holott előtte már például a negyedik részben elbúcsúzhattunk tőle. Lényeg a lényeg, az Until Dawnt én az elején egy kicsit kétkedve fogadtam, nem tettem volna sok pénzt arra, hogy leköt majd hosszú időn keresztül a játék. Ennek ellenére pozitív értelemben maximálisan csalódtam, hiszen már az első “jaj gyerünk már”, vagy “juj most mit válasszak” érzés után csak még inkább belemerültem a történetbe, és ami azért rám nem annyira jellemző, képes voltam több órát eltölteni a játékkal, pont azért, hogy megtudjam, mi múlik rajtam, illetve az is tetszett, hogy végre nem csak nézem, hanem kicsit létre is hozom a horrort. Tovább a cikkhez…
    sitelogo.png

    gamepod.hu

    Mit is mondhatnék még az Until Dawnról? Tömött sorokban dicsértem, pedig tudom, hogy sokan lesznek, akiknek nem fog tetszeni. Lesznek, akik a klisés, filmekből lopott ötletekre épülő történet miatt fogják húzni a szájukat. Lesznek, akik a QTE játékmenet miatt dobják el idő előtt a kontrollert, ahogyan tuti lesznek olyanok is, akik szerint nem is néz ki jól. De aki fogékony erre a stílusra, akinek az izgalmas jelenetek fontosabbak annál, hogy minden irányítás a kezében legyen, az ugyanolyan jól fog szórakozni vele, mint én tettem. A történetközpontú játékoknál mindig meg van kötve valamennyire a kezünk, de cserébe sokkal filmszerűbb élményben lehet részünk. Az Until Dawn nem szeretné megreformálni a túlélőhorror műfaját, csak épp használja azt. A lehető legjobb módon. Tovább a cikkhez…
    playdome-logo.jpg

    playdome.hu

    logo

    Kapcsolódó kritikák

    Uncharted 4: A Thief’s End

    Uncharted 4: A Thief's End


    Értékelés: 96.5%

    Uncharted 4: A Thief's End

    Értékelés: 96.5%

    A méltán népszerű Uncharted-széria negyedik részében, az Uncharted 4 - A Thief's End című epizódban hősünk, Nathan Drake soha nem tapasztalt, minden eddiginél veszélyesebb kalandokba keveredik.

    Persona 5 Royal

    Persona 5 Royal


    Értékelés: 95.2%

    Persona 5 Royal

    Értékelés: 95.2%

    Újra itt a Phantom Thieves, hogy elrabolja a szíved, de ne aggódj, nem ám pont ugyanúgy, mint régen, hogy maradjon némi meglepetés is.

    The Last of Us Part II

    The Last of Us Part II


    Értékelés: 95.1%

    The Last of Us Part II

    Értékelés: 95.1%

    A kultikus The Last of Us második részében öt évvel járunk a Naughty Dog túlélő kalandjának eseményei után, amikor a fertőzöttek még mindig hatalmas veszélyt jelentenek a túlélők számára, de más élők sokszor még nagyobb problémát okoznak: ezt Ellie a saját bőrén tapasztalja meg, amikor átvesszük felette az irányítást egy vadonatúj, a korábbinál is izgalmasabb, érzelmesebb és fantasztikusabb történet során.